Dzień programisty
13 września to 256 dzień roku i nie bez powodu został ustanowiony nie tylko Dniem Urody, ale również Dniem Programisty. 256  jest to liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajta. Programiści z ciągów cyfr i liter tworzą zupełnie nową rzeczywistość - świat aplikacji, interfejsów, oprogramowań naszych komputerów czy też innych urządzeń. W skrócie wszystkiego, co stało się absolutnie integralną częścią naszego życia, a dzięki czemu możemy się sprawniej komunikować, efektywnej pracować, mamy dostęp do bardziej wyrafinowanej rozrywki, nasze życie staje się łatwiejsze i jednocześnie paradoksalnie bardziej złożone. 
Jacy są programiści widziani przez pryzmat ankiety przeprowadzanej corocznie przez stackoverflow.com, czyli serwis społecznościowego zrzeszający szerokie grono koderów? 
Oto mała porcja danych z 2022: 
  • 70% programistów posiada jakąś formę wyższego wykształcenia, w tym 50% to magistrzy. 
  • 60-70% osób zaczynających obecnie naukę programowania korzysta z kursów online. 
  • 50% programistów ma staż do 10 lat. Największym doświadczeniem w tej branży może pochwalić się Wielka Brytania i Stany Zjednoczone - średni doświadczenie programisty w tych krajach to 15 lat. 
  • 46% programistów jest w przedziale wiekowym 35-43 lata. 50 % nauczyła się programować pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, a 18% miało mniej niż 18 lat. 
  • Społeczność programistów na chwilę obecną jest zdominowana przez mężczyzn -  jedynie 5% respondentów to kobiety, aczkolwiek liczba ta wzrasta do  8%, gdy spojrzymy na osoby uczące się programować. 
Programistom życzymy miłego najbardziej “bajtowego” dnia roku oraz nieustającej satysfakcji z pracy. A wszystkich pozostałych, korzystających na co dzień z rozwiązań i dobrodziejstw zapewnianych nam przez tę branże, zachęcamy do pomyślenia dziś z wdzięcznością o piszących kody! Na koniec życzmy sobie wszyscy, bez względu na profesję, jak najmądrzejszego i wspierającego nas jako ludzi korzystania z tych technologii.